Woda jest niezbędna dla organizmu

Człowiek może wytrzymać 30-40 dni bez jedzenia, ale tylko 3 dni bez picia. Woda stanowi 50-60% masy naszego ciała. Mięśnie składają się w 75% z wody, a krew w 90%. Woda to eliksir życia. Organizm może dzięki niej spełniać wiele swoich funkcji, między innymi rozpuszczać przyjmowane pokarmy i transportować je w układzie trawiennym. Woda ułatwia dostarczanie do komórek składników odżywczych i oczyszcza organizm z produktów przemiany materii.

Trzeba dużo pić
Kiedy chudniesz, wszystkie organy wydalania w twoim organizmie pracują na najwyższych obrotach. Produktem spalania „rezerwy” tłuszczowej są niestrawione resztki pokarmowe. Aby oczyścić organizm, nerki potrzebują stałego dopływu płynów. Niedobór wody może spowodować zatrucie organizmu szkodliwymi substancjami. Odchudzanie się bez picia odpowiedniej ilości płynów jest niebezpieczne dla zdrowia, tym bardziej że organizm otrzymuje ich mniej w żywności. Najwięcej wody zawierają owoce i warzywa (40-70%). Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania określonej ilości wody. Dlatego w czasie diety odchudzającej należy pić przynajmniej jeden litr wody więcej, niż zazwyczaj.

Co pić?
Dorosły człowiek powinien przyjmować 2-3 litry płynów dziennie. To nie musi być wyłącznie woda mineralna. Ale ostrożnie! Woda nie ma kalorii, a inne płyny, takie jak soki owocowe, alkohol albo mleko mają ich dosyć dużo. Jeśli chcecie schudnąć, musicie o tym pamiętać! Dlatego lepiej jest pić takie płyny, które dobrze wypłukują organizm, ale go nie obciążają. Należą do nich:

  • woda mineralna słabo gazowana
  • herbatka ziołowa lub owocowa bez cukru
  • naturalne soki i wywary warzywne
  • naturalne soki owocowe (w 100% z owoców, niesłodzone)
  • chude mleko.