Trenuj, ale prawidłowo

PRAWIDŁOWE ODDYCHANIE
Paradoksalnie, wielu ludzi wstrzymuje oddech właśnie wtedy, kiedy najbardziej potrzebują powietrza, mianowicie, gdy wkładają wysiłek w trening mięśni. Unikanie tego jest bardzo ważne. Podczas wysiłku przy ćwiczeniach dynamicznych należy robić wydech, a wdychać powietrze przy rozluźnianiu. Przy ćwiczeniach statycznych, w których przez pewien czas utrzymuje się pozycję, i w czasie ćwiczeń rozciągających należy po prostu oddychać spokojnie i równomiernie — bez zatrzymywania oddechu.

SPORTY WYTRZYMAŁOŚCIOWE – ZABÓJCY TŁUSZCZU
Siłowy trening mięśni napina kontury i wzmacnia tkanki. Jeśli chcesz spalić dużo tłuszczu albo nawet stracić kilka kilogramów, powinnaś ćwiczenia mięśni połączyć z rekreacyjnie uprawianym sportem wytrzymałościowym. A zatem zacznij od 30 minut marszu każdego dnia treningu, później 30 minut treningu siłowego plus rozciąganie (stretching). Przy marszach, bieganiu, jeździe na rowerze lub rolkach zużywasz mnóstwo energii. Jeśli przedtem nic nie jesz, automatycznie spalasz tłuszcz. Również uprawiając sporty wytrzymałościowe, nie musisz się wysilać do granic możliwości. Tu także spokojna droga to najlepsza droga do sukcesu. Trenuj tak, aby puls wynosił pomiędzy 110 a 130 uderzeń serca na minutę. To optymalna szybkość uderzeń serca dla spalania tłuszczu i dla zdrowia.

RADY BY WYTRWAĆ
BRAK CZASU — TO NIC!
To, czy masz czas, czy też nie, jest ostatecznie kwestią priorytetów. I to ty sama ustalasz je w swoim życiu. Kto 2-3 razy w tygodniu zainwestuje 30-60 minut w gimnastykę, otrzyma w zamian mnóstwo korzyści: lepiej ukształtowaną sylwetkę, lepszą postawę, mocniejszą tkankę łączną. Jeśli już raz się na to zdecydowałaś, nie daj się odwieść od tej decyzji. Gdybyś miała jakąkolwiek wątpliwość, jeszcze raz uświadom sobie, jak ważna jest konsekwencja. Bo kto raz rezygnuje z gimnastyki na rzecz pasjonującego kryminału w telewizji, przy następnej okazji prawdopodobnie zrobi to ponownie – i już po dobrych chęciach.

USTAL REALISTYCZNE CELE!
Ustalenie osobistych celów motywuje i pomaga wytrwać w trudnych sytuacjach. Dlatego dokładnie się zastanów, co chcesz osiągnąć: zrzucić 2 kilogramy nadwagi, znów wskoczyć w stare dżinsy, czy po prostu systematycznie się ruszać? Ważne jest przy tym, by cel był możliwy do zrealizowania, bo jeśli dochodzimy do wniosku, że to, co przedsięwzięliśmy, jest nie do osiągnięcia, szybko przestajemy cokolwiek robić w tym kierunku.

JASNA UMOWA ZE SOBĄ
Umów się sama ze sobą: usiądź wieczorem w fotelu i wpisz do terminarza następny termin gimnastyki, ponieważ zarezerwowanych terminów nie można zlekceważyć tak po prostu, bez powodu, zwłaszcza gdy jest to termin, który sama ustaliłaś. Niektórym kobietom sprawia więcej przyjemności ćwiczenie razem z innymi osobami. Jeśli tak jest z tobą, poszukaj takich, którzy mają podobne potrzeby, i umów się z nimi na gimnastyczne spotkanie.