Rozciąganie mięśni klatki piersiowej

Po ćwiczeniach wzmacniających mięśnie klatki piersiowej nie zapomnij o rozciąganiu! Ponieważ mięśnie klatki piersiowej na skutek zbyt długiego siedzenia i opadających do przodu ramion mają skłonność do skracania się, ich rozciąganie jest niezwykle ważne.

Optymalny program treningu
W ćwiczeniach rozciągających utrzymuje się pozycję przez około 15 sekund, 2 razy na każdą stronę.

Rozciąganie klatki piersiowej w pozycji stojącej
Stań prosto, rozstaw nogi na szerokość bioder. Podnieś lekko ugięte ręce do góry, wewnętrzne płaszczyzny dłoni są skierowane do przodu. Teraz odwiedź ręce nieco do tyłu i ściśnij łopatki na tyle, na ile jesteś w stanie.

Rozciąganie „modlitewne”
Przejdź do siadu na piętach i oprzyj czoło na podłodze. Przenieś ręce do tyłu, za plecy, jedną dłonią chwyć drugą dłoń i prostuj teraz obydwie ręce, podnosząc je do góry.

Wachlarz — ćwiczenie jogi
Usiądź na piętach, górna część tułowia pozostaje wyprostowana. Złóż dłonie za plecami, czubki palców są skierowane do doku, łokcie rozłożone na boki.

Rozciąganie klatki piersiowej w pozycji klęczącej
Przejdź do klęku i połóż głowę na podłożu. Czoło spoczywa na macie, ręce są wyciągnięte daleko w przód. Przenoś teraz ostrożnie prawy bark w dół, licząc przy tym do 10. Rozluźnij mięśnie i opuszczaj lewy bark. Policz do 10 i znów rozluźnij mięśnie. Powtórz to ćwiczenie po 2-3 razy na każdą stronę.