Pośladki – więcej niż jeden mięsień

Dla trzech czwartych wszystkich mężczyzn pośladki to najbardziej podniecająca część kobiecego ciała. Ale nie tylko z tego powodu powinny być zawsze jędrne. Niestety, bez wysiłku nasze „pupy” nie będą mocne i dobrze napięte, jednak świadome modelowanie sylwetki w końcu zwycięży grawitację.

Doprowadzanie wypukłości z tyłu do najwyższej formy
Gdy siedzimy godzinami, zgięte w pół albo w za ciasnych spodniach — pośladki mogą dosłownie zamienić się w wiotkie, smutno zwisające worki. Często są one wręcz zanadto wypchane, bo starcza tu miejsca na mnóstwo tkanki tłuszczowej, a ponieważ tkanka łączna jest w tym miejscu wyjątkowo słaba, często występuje tu cellulit. Długotrwałe siedzenie i niedostatek ruchu to główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie jest przy tym wcale tak trudno wzmocnić mięśnie pośladków. Już energiczny chód albo wspinanie się po schodach są wypróbowanym środkiem na poprawę ich kondycji.
Najważniejszym mięśniem tylnej części ciała jest mięsień pośladkowy wielki, glutaeus maximus. Jest on odpowiedzialny za prostowanie miednicy i odwodzenie nogi do tyłu. Ponadto dba o to, aby górna część tułowia podczas stania nie wychylała się do przodu. Jeśli mięśnie pośladków są zbyt słabe, nie są w stanie wystarczająco wyprostować miednicy i zmienia się statyka całego ciała. Wielu ludzi cierpi z tego powodu na bóle pleców.

RADY NA WSPANIAŁE KRĄGŁOŚCI

  • Trening mięśni w każdej chwili: mięśnie pośladków można niepostrzeżenie wzmacniać zawsze i wszędzie. Mocno napinaj je siedząc, stojąc, na przystanku autobusowym albo w biurze. Ściągaj przy tym pośladki, licz do 10, a następnie z powrotem rozluźniaj. Powtórz w sumie 10-15 razy.
  • Bieganie w wodzie: optymalnym treningiem antycellulitowym dla nóg i pośladków jest gimnastyka, podczas której nacisk wody działa jak masaż na tkankę łączną. Wykonujesz takie same ruchy jak podczas biegania na lądzie, machając luźno rękami w wodzie. Optymalna temperatura wody waha się pomiędzy 26 a 30 stopni. Dzięki specjalnym ciężarkom na nadgarstkach można indywidualnie rozszerzyć zakres treningu.
  • Ruch dla miednicy: jeśli miednica ma optymalną ruchomość, lepiej prezentują się również biodra i pośladki. Dla sprawdzenia: stań i połóż dłonie na biodrach. Wysuń miednicę do przodu, napinając przy tym pośladki i wciągając brzuch. Później z powrotem rozluźnij pośladki. Miednica zegnie się do przodu, pośladki wysuną się do tyłu.
  • Rozciąganie mięśnia w pachwinie: mięsień ten łączy przód biodra z udem. Na skutek zbyt długiego siedzenia często się skraca. Skutek: nie możemy już wyprostować miednicy, a z tyłu pośladki smutno zwisają. A zatem rozciągnij ten mięsień: stojąc chwyć się za piętę i przyciągnij nogę do pośladka. Kolano jest przy tym zgięte. Utrzymaj tę pozycję przez 15-20 sekund, zmień stronę.