Jazda na rolkach

Na przykład w samych Niemczech około 12 milionów osób sunie na rolkach przez miasta i wsie. Żaden inny sport nie stał się tak popularny, żadna inna moda sportowa tak nie fascynuje ludzi. Już próbowałaś jeździć na rolkach? Jeśli nie, od razu spróbuj!

Przyjemność na rolkach
Lekkie, pełne radości ślizganie się w dal i harmonijne ruchy budzą uczucia, od których może uzależnić się nawet kanapowy leniwiec. Jazda na rolkach jest jednocześnie znakomitym treningiem dla całego ciała: kto regularnie zakłada rolki i jeździ, wzmacnia serce, układ krążenia i czuje się ogólnie bardziej sprawny. Codzienne obciążenia, jak na przykład wchodzenie po schodach, stają się łatwiejsze. Pobudzone zostaje spalanie tłuszczu, ale tylko wtedy, gdy nie jeździsz zbyt szybko. Dla sprawdzenia zawsze mierz sobie puls. Wartości pomiędzy 110 a 130 uderzeń serca na minutę są optymalne, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu. Również w celu modelowania sylwetki jazda na rolkach jest idealna — wzmacnia prawie wszystkie mięśnie, a szczególnie nogi, pośladki i grzbiet.

UNIKAJ RYZYKA
Jest i druga strona medalu: każdego roku prawie 75 procent jeżdżących na rolkach ulega urazom. Dzięki kompletnemu wyposażeniu ochronnemu i dobremu przygotowaniu większość z nich mogłaby tego uniknąć. Dlatego zawsze zakładaj ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, w miarę możliwości noś też kask. Kursy dla początkujących są nadzwyczaj godne polecenia.

RADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Jeśli jeszcze nie miałaś na nogach rolek, ćwicz prawidłową technikę, zanim rozpoczniesz swoją pierwszą przejażdżkę – najlepiej pod kontrolą profesjonalisty na kursie. Tam nauczysz się prawidłowego ślizgu, hamowania i upadania, wytrenujesz postawę ciała i równowagę.
Rozgrzewka jest wskazana również przed jazdą na rolkach. Maszeruj 10 minut, rozluźniaj ramiona i rób ćwiczenia rozciągające. Początkujący powinni jeździć tylko po płaskich powierzchniach i kontrolować tempo jazdy.
Prawidłowa postawa wygląda następująco: stoisz wyprostowana, głowę i plecy trzymasz prosto i nie pozwalasz ramionom opadać do przodu. Kolana są zawsze lekko ugięte — nie próbuj jeździć na rolkach na sztywnych kolanach. Stopy pozostają równolegle jedna do drugiej i są skierowane albo do środka, albo na zewnątrz, rozstawione są mniej więcej na szerokość bioder — nigdy szerzej.
Kroku podstawowego łatwo się nauczyć: przed ślizgiem odbij ukośnie do tyłu. Ciężar leży na krawędzi ślizgu, później dociągnij drugą stopę.
Zanim zaczniesz jeździć, powinnaś opanować technikę hamowania! Na przykład hamowanie „obcasem”: przesuń jedną stopę do przodu, nieco przechyl i naciśnij ostatnią rolką na hamującą gumę. Ciężar ciała opiera się przy tym na drugiej nodze, a obydwa kolana są ugięte.