Jakie są zasady prawidłowej diety?

Osoby odżywiające się w sposób zdrowy cieszą się wspaniałym samopoczuciem, posiadają zdrową skórę, włosy i paznokcie, ich narządy wewnętrzne działają z o wiele większą wydajnością. W jaki sposób odpowiednio przygotowywać nasze posiłki? Co jeść, żeby móc cieszyć się zdrowiem?
Istotne jest nie tylko to, co jemy, ale także to w jaki sposób komponujemy posiłki. Dieta powinna być w taki sposób zbilansowana, żeby organizm mógł przyswajać składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Zdrowa dieta powinna dostarczać wystarczającą ilość białek, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Nasze dania i potrawy powinny być konsumowane kilkakrotnie w ciągu dnia, najlepiej od pięciu do sześciu razy. Zawartość tłuszczy oraz błonnika w spożywanych posiłkach wpływa korzystnie na indeks glikemiczny spożywanych pokarmów, dzięki czemu unikamy gwałtownego podwyższenia poziomu glukozy we krwi.
W zdrowej diecie powinniśmy pamiętać o spożywaniu produktów zbożowych. Zalecane są wyłącznie produkty zawierające ziarna pełnoziarniste, które bogate są w cenne witaminy oraz minerały. Niski indeks glikemiczny oraz wysoka zawartość błonnika to następne zalety produktów z mąki pełnoziarnistej. Zbilansowana dieta powinna być bogata w jarzyny i owoce, które są źródłem dużej ilości witamin i minerałów. Mleko i produkty mleczne wzbogacają dietę w witaminę D, A oraz wapń. Znacznie korzystne jest także spożywanie posiłków zawierających ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich między innymi tłuste ryby, olej rzepakowy, słonecznik, len, orzechy. Zdrowe odżywianie się oznacza także picie wystarczających ilości płynów. Najmądrzej jest wybrać wodę mineralną, którą powinniśmy spożywać około 2 litrów dziennie.