Hormony sterują przemianą materii

Aby prawidłowo funkcjonować, nasz organizm potrzebuje energii. W procesie przemiany materii składniki pożywienia przetwarzane są na niezbędne dla organizmu substancje i na energię. Ta przemiana odbywa się zarówno w trakcie jedzenia, jak i podczas trawienia. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, mózg steruje wydzielaniem określonych hormonów, z których każdy ma inne zadanie. Wszystkie przenoszą informacje i pobudzają wydzielanie enzymów. Wśród hormonów rozróżnia się te, które odkładają tłuszcze i te, które je rozkładają. Do pierwszej grupy należy insulina.

Zgubne działanie insuliny
Podczas procesu przemiany materii węglowodany początkowo odkładają się w komórkach tłuszczowych. Dopiero później wytwarzane są aminokwasy i molekuły tłuszczu. Trzustka, wydzielając insulinę, przekazuje enzymom zadanie rozbicia molekuł tłuszczu na malutkie cząsteczki, aby ułatwić przyswajanie pokarmu. Cząstki te bardzo szybko dostają się do tłuszczowych „poduszek” na biodrach i brzuchu. Komórki tłuszczowe wręcz czekają na transport nowego surowca, który łatwo i na długo osadza się w naszym organizmie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy nie dostarczamy mu wystarczającej ilości pełnowartościowej żywności.
Paradoks polega na tym, że tłuszcz nie odkłada się dlatego, iż spożywamy produkty wysokobiałkowe i tłuszczowe, ale w wyniku przyswajania pokarmów zawierających dużą ilość cukru. Wzrasta wtedy również poziom cukru we krwi. To pobudza organizm do wydzielania insuliny i ułatwia odkładanie się tłuszczu. Osoby szczupłe potrzebują insuliny do regulacji poziomu cukru we krwi. Kiedy jedzą pokarmy bogate w węglowodany, ich organizm również zaczyna produkować insulinę, która jednak obniża poziom cukru.

Hormony, które spalają tłuszcz
Zadaniem hormonu wzrostu jest uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych, aby organizm mógł go przetworzyć na energię. Ten proces zaczyna się już w godzinę po zaśnięciu i trwa przez całą noc. Zadaniem trzustki jest między innymi wytwarzanie glukagonu, który zapewnia organizmowi energię w sytuacji, kiedy ilość cukru we krwi spada poniżej określonego poziomu. Do wyprodukowania potrzebnej energii organizm zużywa dużą ilość tłuszczu pochodzącego z komórek tłuszczowych.
Glukagon jest wspierany przez kortyzol i adrenalinę, które są szczególnie „łakome” na tłuszcz. Teoretycznie mogłyby całkowicie go „zniszczyć” w ciągu jednego dnia. W przeciwieństwie do hormonów wytwarzanych przez trzustkę, hormony wydzielane przez tarczycę regulują rozkład tłuszczu w sposób bardziej umiarkowany. Tarczyca potrzebuje do właściwego działania odpowiedniej ilości jodu. Dlatego powinno się używać do gotowania soli jodowanej. Równie ważny dla tarczycy jest aminokwas tyrozyna, który jest składnikiem pokarmów wysokobiałkowych, takich jak soja czy ser.

Magnez z produktów pełnoziarnistych
Enzymy mają wpływ na niemal każdą reakcję odbywającą się w komórkach naszego organizmu. To one regulują proces trawienia oraz spalania tłuszczu. Magnez jest składnikiem enzymów pobudzających układ nerwowy. Jego zadaniem jest przyspieszenie przemiany materii w komórkach. Najwięcej magnezu znajduje się w orzechach, roślinach strączkowych oraz w produktach pełnoziarnistych. Proces wytwarzania mąki powoduje utratę ponad 80% magnezu zawartego w łupinie ziarna. Dlatego nie należy jeść zbyt dużo pieczywa z białej mąki.